Зибенајхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зибенајхен
Црква во Зибенајхен
Црква во Зибенајхен
Црква во Зибенајхен
Грб на Зибенајхен
Зибенајхен во рамките на Германија
Зибенајхен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Карл-Хајнц Вебер
Основни податоци
Површина 4,68 км2
Надм. височина 26 м
Население 253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04158
Портал www.buechen.de
Местоположба на Зибенајхен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′N 10°37′E / 53.517° СГШ; 10.617° ИГД / 53.517; 10.617Координати: 53°31′N 10°37′E / 53.517° СГШ; 10.617° ИГД / 53.517; 10.617

Зибенајхен (германски: Siebeneichen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)