Бастхорст

Координати: 53°34′40″N 10°28′17″E / 53.57778° СГШ; 10.47139° ИГД / 53.57778; 10.47139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бастхорст
Црква во Бастхорст
Црква во Бастхорст
Црква во Бастхорст
Грб на Бастхорст
Бастхорст во рамките на Германија
Бастхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Гизела Врук
Основни податоци
Површина 10,82 км2
Надм. височина 45 м
Население 415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04159
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Бастхорст во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°34′40″N 10°28′17″E / 53.57778° СГШ; 10.47139° ИГД / 53.57778; 10.47139

Бастхорст (германски: Basthorst) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)