Хармсдорф (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хармсдорф
Грб на Хармсдорф
Хармсдорф (Лауенбург) is located in Германија
Хармсдорф (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Ханс-Хајнрих Манке
Основни податоци
Површина 3,57 км2
Надм. височина 32 м
Население 326 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Хармсдорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°42′8″N 10°43′35″E / 53.70222° N; 10.72639° E / 53.70222; 10.72639Координати: 53°42′8″N 10°43′35″E / 53.70222° N; 10.72639° E / 53.70222; 10.72639

Хармсдорф (германски: Harmsdorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)