Вицеце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вицеце
Црква во Вицеце
Црква во Вицеце
Црква во Вицеце
Грб на Вицеце
Вицеце во рамките на Германија
Вицеце
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Хајнц Вол-Брун
Основни податоци
Површина 10,46 км2
Надм. височина 16 м
Население 900 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Вицеце во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°27′N 10°37′E / 53.450° СГШ; 10.617° ИГД / 53.450; 10.617Координати: 53°27′N 10°37′E / 53.450° СГШ; 10.617° ИГД / 53.450; 10.617

Вицеце (германски: Witzeeze) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)