Прејди на содржината

Трам (Лауенбург)

Координати: 53°31′N 10°38′E / 53.517° СГШ; 10.633° ИГД / 53.517; 10.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трам
Грб на Трам
Трам (Лауенбург) во рамките на Германија
Трам (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Хајнрих Ханиш
Основни податоци
Површина 6,75 км2
Надм. височина 42 м
Население 336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21516
Повик. бр. 04156
Портал www.buechen.de
Местоположба на Трам во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′N 10°38′E / 53.517° СГШ; 10.633° ИГД / 53.517; 10.633

Трам (германски: Tramm) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)