Борсторф

Координати: 53°37′N 10°34′E / 53.617° СГШ; 10.567° ИГД / 53.617; 10.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борсторф
Грб на Борсторф
Борсторф во рамките на Германија
Борсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Ханс-Јоахим Крикмајер
Основни податоци
Површина 8,65 км2
Надм. височина 48 м
Население 315 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23881
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Борсторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°37′N 10°34′E / 53.617° СГШ; 10.567° ИГД / 53.617; 10.567

Борсторф (германски: Borstorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)