Лемраде

Координати: 53°36′N 10°45′E / 53.600° СГШ; 10.750° ИГД / 53.600; 10.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лемраде
Спомен-плоча во Лемраде
Спомен-плоча во Лемраде
Спомен-плоча во Лемраде
Грб на Лемраде
Лемраде во рамките на Германија
Лемраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Брајтенфелде
Градоначалник Корнелија Вагниц
Основни податоци
Површина 11,40 км2
Надм. височина 31 м
Население 593 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04542
Портал www.amt-
breitenfelde.de
Местоположба на Лемраде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°36′N 10°45′E / 53.600° СГШ; 10.750° ИГД / 53.600; 10.750

Лемраде (германски: Lehmrade) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)