Мехов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мехов
Штала во Мехов
Штала во Мехов
Штала во Мехов
Грб на Мехов
Мехов во рамките на Германија
Мехов
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Ханс-Георг Јансен
Основни податоци
Површина 4,31 км2
Надм. височина 36 м
Население 131 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Мехов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°48′E / 53.717° СГШ; 10.800° ИГД / 53.717; 10.800Координати: 53°43′N 10°48′E / 53.717° СГШ; 10.800° ИГД / 53.717; 10.800

Мехов (германски: Mechow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)