Прејди на содржината

Залем (Лауенбург)

Координати: 53°40′N 10°49′E / 53.667° СГШ; 10.817° ИГД / 53.667; 10.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Залем
Црква во Залем
Црква во Залем
Црква во Залем
Грб на Залем
Залем (Лауенбург) во рамките на Германија
Залем (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Херберт Шмит
Основни податоци
Површина 25,1 км2
Надм. височина 38 м
Население 641 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541, 04545
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Залем во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′N 10°49′E / 53.667° СГШ; 10.817° ИГД / 53.667; 10.817

Залем (германски: Salem) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)