Зандеснебен

Координати: 53°41′N 10°30′E / 53.683° СГШ; 10.500° ИГД / 53.683; 10.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандеснебен
Црква Св. Богородица во Зандеснебен
Црква Св. Богородица во Зандеснебен
Црква Св. Богородица во Зандеснебен
Грб на Зандеснебен
Зандеснебен во рамките на Германија
Зандеснебен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ерих Бингер
Основни податоци
Површина 6,13 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.859 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 303 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Зандеснебен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°41′N 10°30′E / 53.683° СГШ; 10.500° ИГД / 53.683; 10.500

Зандеснебен (германски: Sandesneben) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 18 километри западно од Рацебург и 25 километри југозападно од Либек. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Зандеснебен-Нусе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)