Вангелау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вангелау
Скулптура во Вангелау
Скулптура во Вангелау
Скулптура во Вангелау
Грб на Вангелау
Вангелау во рамките на Германија
Вангелау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Харди Тајхлер
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 36 м
Население 207 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04155
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Вангелау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°27′N 10°33′E / 53.450° СГШ; 10.550° ИГД / 53.450; 10.550Координати: 53°27′N 10°33′E / 53.450° СГШ; 10.550° ИГД / 53.450; 10.550

Вангелау (германски: Wangelau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)