Зедорф (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зедорф
Црква во Зедорф
Црква во Зедорф
Грб на Зедорф
Зедорф (Лауенбург) is located in Германија
Зедорф (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Детлеф Родуст
Основни податоци
Површина 27,89 км2
Надм. височина 45 м
Население 514 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04545
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Зедорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°37′N 10°52′E / 53.617° СГШ; 10.867° ИГД / 53.617; 10.867Координати: 53°37′N 10°52′E / 53.617° СГШ; 10.867° ИГД / 53.617; 10.867

Зедорф (германски: Seedorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)