Миленраде

Координати: 53°35′44″N 10°29′14″E / 53.59556° СГШ; 10.48722° ИГД / 53.59556; 10.48722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленраде
Грб на Миленраде
Миленраде во рамките на Германија
Миленраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Марија Јодис
Основни податоци
Површина 3,74 км2
Надм. височина 43 м
Население 171 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04159
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Миленраде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°35′44″N 10°29′14″E / 53.59556° СГШ; 10.48722° ИГД / 53.59556; 10.48722

Миленраде (германски: Mühlenrade) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)