Грове

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грове
Грб на Грове
Грове во рамките на Германија
Грове
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Волфганг Вебер
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 39 м
Население 251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Грове во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′50″N 10°29′41″E / 53.53056° СГШ; 10.49472° ИГД / 53.53056; 10.49472Координати: 53°31′50″N 10°29′41″E / 53.53056° СГШ; 10.49472° ИГД / 53.53056; 10.49472

Грове (германски: Grove) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)