Ешебург

Координати: 53°28′N 10°19′E / 53.467° СГШ; 10.317° ИГД / 53.467; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешебург
Грб на Ешебург
Ешебург во рамките на Германија
Ешебург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Рајнер Борк
Основни податоци
Површина 8,91 км2
Надм. височина 12 м
Население 3.468 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 389 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21039
Повик. бр. 040, 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Ешебург во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°28′N 10°19′E / 53.467° СГШ; 10.317° ИГД / 53.467; 10.317

Ешебург (германски: Escheburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)