Шварценбек

Координати: 53°30′15″N 10°28′45″E / 53.50417° СГШ; 10.47917° ИГД / 53.50417; 10.47917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шварценбек
Црква во Шварценбек
Црква во Шварценбек
Црква во Шварценбек
Грб на Шварценбек
Шварценбек во рамките на Германија
Шварценбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Градоначалник Франк Руперт
Основни податоци
Површина 11,56 км2
Надм. височина 44 м
Население 16.560 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.433 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.schwarzenbek.de
Местоположба на градот Шварценбек во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°30′15″N 10°28′45″E / 53.50417° СГШ; 10.47917° ИГД / 53.50417; 10.47917

Шварценбек (германски: Schwarzenbek) — град во округот Војводство Лауенбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри североисточно од Гестхахт и 35 километри источно од Хамбург. Грбот на Шварценбек прикажува црн волк на жолто поле, водата ја претставува реката Шварце Беке (буквално: „црн поток“). Градот претставува административно седиште на општинската заедница Шварценбек-Ланд, иако самиот град не е дел од заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Прв познат доказ за населението околу Шварце Беке бил во 1291 година. Градските права му биле доделени во 1953 година од владата на Шлезвиг-Холштајн. Местоположбата го направила Шварценбек привлечен за многу луѓе, кои работеле во Хамбург поради добрата поврзаност. Поврзуван е со Либек и Хамбург, главните градови на северот на Германија.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Шварценбек е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]