Далдорф (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Далдорф
Мост во Далдорф
Мост во Далдорф
Мост во Далдорф
Грб на Далдорф
Далдорф (Лауенбург) во рамките на Германија
Далдорф (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Франц-Ерих Пил
Основни податоци
Површина 6,05 км2
Надм. височина 14 м
Население 341 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04155
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Далдорф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°26′N 10°37′E / 53.433° СГШ; 10.617° ИГД / 53.433; 10.617Координати: 53°26′N 10°37′E / 53.433° СГШ; 10.617° ИГД / 53.433; 10.617

Далдорф (германски: Dalldorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)