Крицен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крицен
Грб на Крицен
Крицен во рамките на Германија
Крицен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Вернер Шумахер
Основни податоци
Површина 8,25 км2
Надм. височина 37 м
Население 359 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Крицен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°24′N 10°32′E / 53.400° СГШ; 10.533° ИГД / 53.400; 10.533Координати: 53°24′N 10°32′E / 53.400° СГШ; 10.533° ИГД / 53.400; 10.533

Крицен (германски: Krüzen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)