Гелдениц

Координати: 53°43′N 10°37′E / 53.717° СГШ; 10.617° ИГД / 53.717; 10.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелдениц
Грб на Гелдениц
Гелдениц во рамките на Германија
Гелдениц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Херберт Бурместер
Основни податоци
Површина 5,18 км2
Надм. височина 15 м
Население 229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Гелдениц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°37′E / 53.717° СГШ; 10.617° ИГД / 53.717; 10.617

Гелдениц (германски: Göldenitz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)