Крумесе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумесе
Црква во Крумесе
Црква во Крумесе
Црква во Крумесе
Грб на Крумесе
Крумесе во рамките на Германија
Крумесе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Фридхелм Михаелис (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,42 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.704 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 498 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23628
Повик. бр. 04508
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Крумесе во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°38′E / 53.767° СГШ; 10.633° ИГД / 53.767; 10.633Координати: 53°46′N 10°38′E / 53.767° СГШ; 10.633° ИГД / 53.767; 10.633

Крумесе (германски: Krummesse) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)