Беркентин (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Административната зграда во Беркентин

Беркентин (германски: Berkenthin) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Беркентин.

Беркентин во Војводството Лауенбург, Шлезвиг-Холштајн, Германија

Општинската заедница Беркентин се состои од следниве општини:

 1. Белендорф
 2. Беркентин
 3. Блисторф
 4. Дихелсдорф
 5. Гелдениц
 6. Касторф
 7. Клемпау
 8. Крумесе
 9. Ниндорф кај Беркентин
 10. Рондесхаген
 11. Зирксраде

Координати: 53°43′01″ N; 10°39′00″ E / 53.717° СГШ; 10.650° ИГД / 53.717; 10.650