Борнхефед (амт)

Координати: 53°52′59″N 10°10′01″E / 53.883° СГШ; 10.167° ИГД / 53.883; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија

Борнхефед (германски: Bornhöved) — општинска заедница во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Трапенкамп.

Грб на Борнхефед

The Amt Bornhöved consists of the following municipalities:

  1. Борнхефед
  2. Дамсдорф
  3. Генебек
  4. Шмалензе
  5. Штокзе
  6. Тарбек
  7. Тенсфелд
  8. Трапенкамп

53°52′59″N 10°10′01″E / 53.883° СГШ; 10.167° ИГД / 53.883; 10.167