Елмсхорн-Ланд

Координати: 53°45′07″N 9°39′04″E / 53.75194° СГШ; 9.65111° ИГД / 53.75194; 9.65111
Од Википедија — слободната енциклопедија

Елмсхорн-Ланд (германски: Elmshorn-Land) — општинска заедница во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Елмсхорн, кој претставува седиште на општинската заедница, иако самиот град не е член на заедницата.

Грб на Елмсхорн-Ланд

Општинската заедница Елмсхорн-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Клајн Норденде
  2. Клајн Офензет-Шпарисхоп
  3. Келн-Рајзик
  4. Ра-Безенбек
  5. Зестер
  6. Зестермие
  7. Зет-Екхолт

53°45′07″N 9°39′04″E / 53.75194° СГШ; 9.65111° ИГД / 53.75194; 9.65111