Клајн Норденде

Координати: 53°43′N 9°39′E / 53.717° СГШ; 9.650° ИГД / 53.717; 9.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Норденде
Центар на заедницата во Клајн Норденде
Центар на заедницата во Клајн Норденде
Центар на заедницата во Клајн Норденде
Грб на Клајн Норденде
Клајн Норденде во рамките на Германија
Клајн Норденде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Ханс-Бартолд Шинкел
Основни податоци
Површина 10,79 км2
Надм. височина 10 м
Население 3.393 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 314 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25336
Повик. бр. 04121
Портал www.elmshorn-land.de
Местоположба на Клајн Норденде во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°43′N 9°39′E / 53.717° СГШ; 9.650° ИГД / 53.717; 9.650

Клајн Норденде (германски: Klein Nordende) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)