Бранде-Хернеркирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранде-Хернеркирхен
Црква во Бранде
Црква во Бранде
Црква во Бранде
Грб на Бранде-Хернеркирхен
Бранде-Хернеркирхен во рамките на Германија
Бранде-Хернеркирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хернеркирхен
Градоначалник Хендрик Јиргенсен (Roter Widerstand)
Основни податоци
Површина 13,14 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25364
Повик. бр. 04127
Портал www.amt-
hoernerkirchen.de
Местоположба на Бранде-Хернеркирхен во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°51′25″N 9°42′24″E / 53.85694° СГШ; 9.70667° ИГД / 53.85694; 9.70667Координати: 53°51′25″N 9°42′24″E / 53.85694° СГШ; 9.70667° ИГД / 53.85694; 9.70667

Бранде-Хернеркирхен (германски: Brande-Hörnerkirchen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)