Лангелн (Холштајн)

Координати: 53°47′48″N 9°51′16″E / 53.79667° СГШ; 9.85444° ИГД / 53.79667; 9.85444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангелн
Влезот во Лангелн
Влезот во Лангелн
Влезот во Лангелн
Грб на Лангелн
Лангелн (Холштајн) во рамките на Германија
Лангелн (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Детлеф Фулендорф
Основни податоци
Површина 10,28 км2
Надм. височина 19 м
Население 598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25485
Повик. бр. 04123
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Лангелн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′48″N 9°51′16″E / 53.79667° СГШ; 9.85444° ИГД / 53.79667; 9.85444

Лангелн (германски: Langeln) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)