Присдорф

Координати: 53°40′38″N 9°45′39″E / 53.67722° СГШ; 9.76083° ИГД / 53.67722; 9.76083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Присдорф
Грб на Присдорф
Присдорф во рамките на Германија
Присдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Пинау
Градоначалник Вилфрид Ханс (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,23 км2
Надм. височина 6 м
Население 2.257 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 432 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25497
Повик. бр. 04101
Портал www.amt-pinnau.de
Местоположба на Присдорф во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°40′38″N 9°45′39″E / 53.67722° СГШ; 9.76083° ИГД / 53.67722; 9.76083

Присдорф (германски: Prisdorf) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)