Прејди на содржината

Хасло

Координати: 53°41′57″N 9°54′47″E / 53.69917° СГШ; 9.91306° ИГД / 53.69917; 9.91306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасло
Основно училиште во Хасло
Основно училиште во Хасло
Основно училиште во Хасло
Грб на Хасло
Хасло во рамките на Германија
Хасло
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градоначалник Бернхард Брумунд (СДП)
Основни податоци
Површина 11,07 км2
Надм. височина 24 м
Население 3.767 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 340 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25474
Повик. бр. 04106
Портал www.hasloh.de
Местоположба на Хасло во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°41′57″N 9°54′47″E / 53.69917° СГШ; 9.91306° ИГД / 53.69917; 9.91306

Хасло (германски: Hasloh) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Хасло се наоѓа северно од градот Хамбург, западно од Нордерштет, источно од Пинеберг и јужно од Квикборн.

До 1 јануари 2013 година, Хасло била дел од општинската заедница Пинау, кога добила статус на слободна општина и оттогаш нејзините административни работи за неа ги извршува градот Квикборн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]