Ра-Безенбек

Координати: 53°46′0″N 9°36′0″E / 53.76667° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.76667; 9.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ра-Безенбек
Куќа во Ра
Куќа во Ра
Куќа во Ра
Грб на Ра-Безенбек
Ра-Безенбек во рамките на Германија
Ра-Безенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Хинрих Осенбриген
Основни податоци
Површина 12,98 км2
Надм. височина 1 м
Население 538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25335
Повик. бр. 04121
Портал www.elmshorn-land.de
Местоположба на Ра-Безенбек во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°46′0″N 9°36′0″E / 53.76667° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.76667; 9.60000

Ра-Безенбек (германски: Raa-Besenbek) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)