Квикборн (Пинеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квикборн (Пинеберг)
Евангелистичка црква во Квикборн
Евангелистичка црква во Квикборн
Евангелистичка црква во Квикборн
Грб на Квикборн (Пинеберг)
Квикборн (Пинеберг) во рамките на Германија
Квикборн (Пинеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градоначалник Томас Кепл (ДХС)
Основни податоци
Површина 43,16 км2
Надм. височина 19 м
Население 21.659 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 502 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25451
Повик. бр. 04106, 04193
Портал www.quickborn.de
Местоположба на градот Квикборн (Пинеберг) во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°44′0″N 9°53′50″E / 53.73333° СГШ; 9.89722° ИГД / 53.73333; 9.89722Координати: 53°44′0″N 9°53′50″E / 53.73333° СГШ; 9.89722° ИГД / 53.73333; 9.89722

Квикборн (германски: Quickborn) — град во округот Пинеберг, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 17 километри источно од Елмсхорн и 20 километри северно од Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Градит Квикборн се наоѓа северно од Хамбург, на источниот крал на округот Пинеберг, каде според површината претставува најголема општина.

Квикборн се состои од три единици: самиот град Квикборн, како и двете села Квикборн-Ренцел и Квикборн-Хајде.

Историја[уреди | уреди извор]

По првпат бил споменат на 25 јануари 1323 година. Местото добило градски права дури во 1974 година.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Квикборн е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]