Клајн Офензет-Шпарисхоп

Координати: 53°47′50″N 9°42′0″E / 53.79722° СГШ; 9.70000° ИГД / 53.79722; 9.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Офензет-Шпарисхоп
Поглед кон градина со рози во Клајн Офензет-Шпарисхоп
Поглед кон градина со рози во Клајн Офензет-Шпарисхоп
Поглед кон градина со рози во Клајн Офензет-Шпарисхоп
Грб на Клајн Офензет-Шпарисхоп
Клајн Офензет-Шпарисхоп во рамките на Германија
Клајн Офензет-Шпарисхоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Лотар Хахман (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,92 км2
Надм. височина 5 м
Население 3.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 184 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25365
Повик. бр. 04121 04126 04127
Портал www.elmshorn-land.de
Местоположба на Клајн Офензет-Шпарисхоп во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′50″N 9°42′0″E / 53.79722° СГШ; 9.70000° ИГД / 53.79722; 9.70000

Клајн Офензет-Шпарисхоп (германски: Klein Offenseth-Sparrieshoop) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)