Прејди на содржината

Грос Офензет-Асперн

Координати: 53°49′0″N 9°44′0″E / 53.81667° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.81667; 9.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Офензет-Асперн
Куќа во Офензет-Асперн, денес споменик на културата
Куќа во Офензет-Асперн, денес споменик на културата
Куќа во Офензет-Асперн, денес споменик на културата
Грб на Грос Офензет-Асперн
Грос Офензет-Асперн во рамките на Германија
Грос Офензет-Асперн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Вернер Шлитер
Основни податоци
Површина 10,56 км2
Надм. височина 14 м
Население 463 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25355
Повик. бр. 04123
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Грос Офензет-Асперн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°49′0″N 9°44′0″E / 53.81667° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.81667; 9.73333

Грос Офензет-Асперн (германски: Groß Offenseth-Aspern) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)