Торнеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торнеш
Старата пошта во Торнеш
Старата пошта во Торнеш
Грб на Торнеш
Торнеш is located in Германија
Торнеш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градски единици 3
Градоначалник Роланд Кригел (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,62 км2
Надм. височина 12 м
Население 14.131 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 685 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122, 04120
Портал www.tornesch.de
Местоположба на градот Торнеш во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°42′N 9°43′E / 53.700° СГШ; 9.717° ИГД / 53.700; 9.717Координати: 53°42′N 9°43′E / 53.700° СГШ; 9.717° ИГД / 53.700; 9.717

Торнеш (германски: Tornesch) — град во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 7 километри југоисточно од Елмсхорн и 25 километри северозападно од Хамбург.

На југ од градот се наоѓаат реките Пинау и Билсбек. Кон градот припаѓаат и местата Аренлое, Езинген и Оа.2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]