Билсбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билсбек
11 Bilsbek Tornesch Esinger Wohld.JPG
Билсбек во Торнеш
Место Германија, Шлезвиг-Холштајн
Извор во Химелмор
53°27′02″ N; 9°30′53″ E / 53.4506° СГШ; 9.5148° ИГД / 53.4506; 9.5148Координати: 53°27′02″ N; 9°30′53″ E / 53.4506° СГШ; 9.5148° ИГД / 53.4506; 9.5148
Висина на изворот 13 м над мор. ниво
Утока помеѓу Присдорф, Торнеш и Апен во Пинау
53°24′10″ N; 9°26′40″ E / 53.4029° СГШ; 9.4444° ИГД / 53.4029; 9.4444
Висина на утоката 2 м над мор. ниво
Спуст 11 м
Слив Елба
Одлив Пинау → Елба → Северно Море
Слив 43,6 км²

Билсбек (германски: Bilsbek) — десен поток на Пинау. Извора во Химелмор помеѓу Хемдинген и Квикборн и тече низ општините Елерхоп, Борстел-Хоенраден, Торнеш и Присдорф. Течение на Билсбек претставува важна природна област, иако Билсбек во минатото во одредени делови била регулирана. Долж Билсбек има мочуришта. Билсбек се влева во Пинау по изминати 15,4 километри. Билсбек во својот долен тек претставува граница помеѓу општината Присдорф и градот Торнеш.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]