Елерхоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елерхоп
Историска гостилница во Елерхоп
Историска гостилница во Елерхоп
Историска гостилница во Елерхоп
Грб на Елерхоп
Елерхоп во рамките на Германија
Елерхоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Вибке Ул (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,8 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.531 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25373
Повик. бр. 04120
Портал www.amt-
rantzau.de
Местоположба на Елерхоп во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°43′39″N 9°46′14″E / 53.72750° СГШ; 9.77056° ИГД / 53.72750; 9.77056Координати: 53°43′39″N 9°46′14″E / 53.72750° СГШ; 9.77056° ИГД / 53.72750; 9.77056

Елерхоп (германски: Ellerhoop) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)