Борстел-Хоенраден

Координати: 53°41′0″N 9°49′0″E / 53.68333° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.68333; 9.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борстел-Хоенраден
Училиште во Борстел-Хоенраден
Училиште во Борстел-Хоенраден
Училиште во Борстел-Хоенраден
Грб на Борстел-Хоенраден
Борстел-Хоенраден во рамките на Германија
Борстел-Хоенраден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Пинау
Градоначалник Вернер Мелер
Основни податоци
Површина 14,88 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.490 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25494
Повик. бр. 04101
Портал www.amt-pinnau.de
Местоположба на Борстел-Хоенраден во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°41′0″N 9°49′0″E / 53.68333° СГШ; 9.81667° ИГД / 53.68333; 9.81667

Борстел-Хоенраден (германски: Borstel-Hohenraden) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)