Хемдинген

Координати: 53°45′54″N 9°50′19″E / 53.76500° СГШ; 9.83861° ИГД / 53.76500; 9.83861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемдинген
Куќи во Хемдинген
Куќи во Хемдинген
Куќи во Хемдинген
Грб на Хемдинген
Хемдинген во рамките на Германија
Хемдинген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Ханс-Херман Зас
Основни податоци
Површина 16,42 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.677 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25485
Повик. бр. 04106, 04120, 04123, 04127
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Хемдинген во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°45′54″N 9°50′19″E / 53.76500° СГШ; 9.83861° ИГД / 53.76500; 9.83861

Хемдинген (германски: Hemdingen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)