Прејди на содржината

Хајст

Координати: 53°39′0″N 9°39′0″E / 53.65000° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.65000; 9.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајст
Аеродромот во Билзен со ресторан и кула
Аеродромот во Билзен со ресторан и кула
Аеродромот во Билзен со ресторан и кула
Грб на Хајст
Хајст во рамките на Германија
Хајст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Бернхард Зимонсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,96 км2
Надм. височина 6 м
Население 2.879 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 289 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25492
Повик. бр. 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Хајст во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°39′0″N 9°39′0″E / 53.65000° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.65000; 9.65000

Хајст (германски: Heist) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)