Прејди на содржината

Хазелдорф

Координати: 53°37′N 9°36′E / 53.617° СГШ; 9.600° ИГД / 53.617; 9.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазелдорф
Црква во Хазелдорф
Црква во Хазелдорф
Црква во Хазелдорф
Грб на Хазелдорф
Хазелдорф во рамките на Германија
Хазелдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хазелдорф
Градоначалник Хајнц Лихау (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,08 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.816 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25489
Повик. бр. 04122, 04129
Портал www.amt-haseldorf.de
Местоположба на Хазелдорф во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°37′N 9°36′E / 53.617° СГШ; 9.600° ИГД / 53.617; 9.600

Хазелдорф (германски: Haseldorf) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, околу 13 километри западно од Пинеберг и 27 километри западно од Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)