Шенефелд (Пинеберг)

Координати: 53°36′10″N 9°49′24″E / 53.60278° СГШ; 9.82333° ИГД / 53.60278; 9.82333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенефелд
Трговски центар во Шенефелд
Трговски центар во Шенефелд
Трговски центар во Шенефелд
Грб на Шенефелд
Шенефелд (Пинеберг) во рамките на Германија
Шенефелд (Пинеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градоначалник Кристијане Кихенхоф (СДП)
Основни податоци
Површина 9,99 км2
Надм. височина 21 м
Население 19.368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.939 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 22869
Повик. бр. 040
Портал www.stadt-schenefeld.de
Местоположба на градот Шенефелд во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°36′10″N 9°49′24″E / 53.60278° СГШ; 9.82333° ИГД / 53.60278; 9.82333

Шенефелд (германски: Schenefeld) — град во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северозападната граница со Хамбург и претставува дел од метрополитенската област Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Шенефелд е опкружен од југ, југозапад и југоисток од градот Хамбург, додека на северозапад се граничи со градот Пинеберг, а на север и на североисток со општината Халстенбек.

Реката Дипенау поминува низ градот и е прикажана на самиот грб на градот.

Иако Шенефелд припаѓа на покраината Шлезвиг-Холштајн, градот е сообраќајно поврзан со Хамбург. До 1 јули 1993 година, градот го имал заедничкиот поштенски број со Хамбург (2000), додека повикувачкиот број и денес е истиот оној на Хамбург (040). Често, Шенефелд се смета како дел од Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото било споменато првпат во 1075 година од страна на Адам Бременски, додека првиот запис за местото се случил во 1256 година. Градските права ги добил на 1 јули 1972 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]