Беверн (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беверн
Фарма во Беверн
Фарма во Беверн
Фарма во Беверн
Грб на Беверн
Беверн (Холштајн) во рамките на Германија
Беверн (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Јохан Хахман
Основни податоци
Површина 8,06 км2
Надм. височина 11 м
Население 589 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25355
Повик. бр. 04120, 04123
Портал www.amt-
rantzau.de
Местоположба на Беверн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°45′0″N 9°46′0″E / 53.75000° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.75000; 9.76667Координати: 53°45′0″N 9°46′0″E / 53.75000° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.75000; 9.76667

Беверн (германски: Bevern) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)