Хеде (Холштајн)

Координати: 53°47′1″N 9°48′14″E / 53.78361° СГШ; 9.80389° ИГД / 53.78361; 9.80389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеде
Поранешната зграда на компанијата Schleswag со станбена зграда во Хеде
Поранешната зграда на компанијата Schleswag со станбена зграда во Хеде
Поранешната зграда на компанијата Schleswag со станбена зграда во Хеде
Грб на Хеде
Хеде (Холштајн) во рамките на Германија
Хеде (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Ранцау
Градоначалник Рајмер Оферман
Основни податоци
Површина 15,48 км2
Надм. височина 18 м
Население 762 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25355
Повик. бр. 04123
Портал www.amt-rantzau.de
Местоположба на Хеде во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′1″N 9°48′14″E / 53.78361° СГШ; 9.80389° ИГД / 53.78361; 9.80389

Хеде (германски: Heede) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)