Тангштет (Пинеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тангштет
Основно училиште во Тангштет
Основно училиште во Тангштет
Грб на Тангштет
Тангштет (Пинеберг) is located in Германија
Тангштет (Пинеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Пинау
Градоначалник Детлеф Гос (СлДП)
Основни податоци
Површина 12,52 км2
Надм. височина 7 м
Население 2.267 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25499
Повик. бр. 04101
Портал www.amt-pinnau.de
Местоположба на Тангштет во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°40′0″N 9°51′0″E / 53.66667° СГШ; 9.85000° ИГД / 53.66667; 9.85000Координати: 53°40′0″N 9°51′0″E / 53.66667° СГШ; 9.85000° ИГД / 53.66667; 9.85000

Тангштет (германски: Tangstedt) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)