Пинау (амт)

Координати: 53°41′N 9°50′E / 53.683° СГШ; 9.833° ИГД / 53.683; 9.833
Од Википедија — слободната енциклопедија


Пинау (германски: Pinnau) — општинска заедница во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општинската заедница Пинау била создадена во јануари 2007 година со спојување на општинските заедниц Бенингштет и Пинеберг-Ланд. Седиштето на општинската заедница е во Релинген, иако самиот не е дел од заедницата.

Општинската заедница Пинау се состои од следниве општини:

  1. Борстел-Хоенраден
  2. Елербек
  3. Кумерфелд
  4. Присдорф
  5. Тангштет

53°41′N 9°50′E / 53.683° СГШ; 9.833° ИГД / 53.683; 9.833