Хајдграбен

Координати: 53°42′18″N 9°40′55″E / 53.70500° СГШ; 9.68194° ИГД / 53.70500; 9.68194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдграбен
Центар на заедницата во Хајдграбен
Центар на заедницата во Хајдграбен
Центар на заедницата во Хајдграбен
Грб на Хајдграбен
Хајдграбен во рамките на Германија
Хајдграбен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Удо Теш (СДП)
Основни податоци
Површина 5,37 км2
Надм. височина 11 м
Население 2.709 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 504 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Хајдграбен во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°42′18″N 9°40′55″E / 53.70500° СГШ; 9.68194° ИГД / 53.70500; 9.68194

Хајдграбен (германски: Heidgraben) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)