Хетлинген

Координати: 53°36′N 9°38′E / 53.600° СГШ; 9.633° ИГД / 53.600; 9.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хетлинген
Црква во Хетлинген
Црква во Хетлинген
Црква во Хетлинген
Грб на Хетлинген
Хетлинген во рамките на Германија
Хетлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хазелдорф
Градоначалник Барбара Остмајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,1 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.376 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25491
Повик. бр. 04103
Портал www.amt-haseldorf.de
Местоположба на Хетлинген во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°36′N 9°38′E / 53.600° СГШ; 9.633° ИГД / 53.600; 9.633

Хетлинген (германски: Hetlingen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во Хетлинген се наоѓаат Елпскиот премин 1 и Елпскиот премин 2, два далноводи кои поминуваат преку реката Елба. Столбовите на Елпскиот премин 2 се највисоки во Европа. Хетлинген исто така ја има најголемата станица за обработка на отпадни води во покраината Шлезвиг-Холштајн, пречистувајќи ги водите од неколку окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)