Остерхорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерхорн
Грб на Остерхорн
Остерхорн во рамките на Германија
Остерхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Хернеркирхен
Градоначалник Фридрих Померенинг
Основни податоци
Површина 6,38 км2
Надм. височина 9 м
Население 412 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25364
Повик. бр. 04127
Портал www.amt-
hoernerkirchen.de
Местоположба на Остерхорн во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′9″N 9°41′53″E / 53.86917° СГШ; 9.69806° ИГД / 53.86917; 9.69806Координати: 53°52′9″N 9°41′53″E / 53.86917° СГШ; 9.69806° ИГД / 53.86917; 9.69806

Остерхорн (германски: Osterhorn) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)