Халстенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халстенбек
Општинското собрание на Халстенбек
Општинското собрание на Халстенбек
Грб на Халстенбек
Халстенбек is located in Германија
Халстенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месни единици 2
Градоначалник Линда Хос-Рикман (независна)
Основни податоци
Површина 12,6 км2
Надм. височина 15 м
Население 17.947 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.424 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25469
Повик. бр. 04101
Портал www.halstenbek.de
Местоположба на Халстенбек во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°38′N 9°52′E / 53.633° СГШ; 9.867° ИГД / 53.633; 9.867Координати: 53°38′N 9°52′E / 53.633° СГШ; 9.867° ИГД / 53.633; 9.867

Халстенбек (германски: Halstenbek) — општина во округот Пинеберг, во јужниот дел на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на северозападната граница на градот Хамбург и околу 5 километри на југоисток од Пинеберг.

Два помали потоци Балербек и Дипенау поминуваат низ општината, кои истекуваат од малото Крупундско Езеро.

Халстенбек е поврзан со јавниот сообраќаен систем на Хамбург. Линијата 3 на Хамбуршката С-Железница застанува на станиците Крупундер и Халстенбек, обете дел од општината Халстенбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]