Грос Норденде

Координати: 53°42′0″N 9°39′0″E / 53.70000° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.70000; 9.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Норденде
Поранешното училиште во Грос Норденде, денес користено за станбени цели
Поранешното училиште во Грос Норденде, денес користено за станбени цели
Поранешното училиште во Грос Норденде, денес користено за станбени цели
Грб на Грос Норденде
Грос Норденде во рамките на Германија
Грос Норденде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Морреге
Градоначалник Клаус Пининг
Основни податоци
Површина 5,63 км2
Надм. височина 7 м
Население 778 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Грос Норденде во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°42′0″N 9°39′0″E / 53.70000° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.70000; 9.65000

Грос Норденде (германски: Groß Nordende) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)