Зестер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зестер
Црквата „Св. Јован“ во Зестер
Црквата „Св. Јован“ во Зестер
Црквата „Св. Јован“ во Зестер
Грб на Зестер
Зестер во рамките на Германија
Зестер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Елмсхорн-Ланд
Градоначалник Клаус Хел (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,57 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.035 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25370
Повик. бр. 04125 (04121, 04122)
Портал www.elmshorn-
land.de
Местоположба на Зестер во рамките на округот Пинеберг
Карта
Карта
Координати 53°43′N 9°34′E / 53.717° СГШ; 9.567° ИГД / 53.717; 9.567Координати: 53°43′N 9°34′E / 53.717° СГШ; 9.567° ИГД / 53.717; 9.567

Зестер (германски: Seester) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)